Sürdürülebilirlik için Veri İşleme ve Yönetimi

VERİ MADENCİLİĞİ KAVRAMI İLE TANIŞMAM 1990 LARIN SONUNA DENK GELİR. VERİ KAVRAMININ HENÜZ YERLİ YERİNE OTURMAYA BAŞLADIĞI YILLARDA VERİNİN BİR MADEN OLARAK SINIFLANDIRILMASI BANA HAYLİ İLGİNÇ BİR YAKLAŞIM OLARAK GELMİŞTİ. ÇÜNKÜ TOPLANAN, KAYIT ALTINA ALINAN VE GEREKLİ HALLERDE GERİ ÇAĞRILARAK SORGULANAN VERİ YIĞINLARI İÇERİSİNDE FARKLI ANLAMLARIN BARINABİLECEĞİ İHTİMALİ AKLA GELEBİLEN BİR KAVRAM DEĞİLDİ. 

DAHA SONRAKİ YILLARDA YAŞANAN TEKNOLOJİK GELİŞMELER, BİZİ AVUCUMUZDAKİ MOBİL CİHAZLAR VASITASIYLA BİLİMKURGU ROMANI KAHRAMANLARINA DÖNÜŞTÜRDÜ. ŞU ANDA IŞINLANMA HARİCİNDE NEREDEYSE HERŞEY MÜMKÜN HALE GELDİ.

TABİ AMACIM BU BAŞ DÖNDÜRÜCÜ GELİŞMEDEN BAŞKA BİR FAYDA ELDE ETMEK. BİG DATA İÇİNDEKİ VERİNİN YÖNETİMİ VE FAYDALI VERİ ANALİZİ. 

İNTERNETİN İCADI VE HAYATIMIZDA YER ALMAYA BAŞLAMASI SEBEBİYLE ASLINDA PEK ÇOK ALIŞKANLIĞIMIZ DA DEĞİŞTİ. HANGİ KİTABI ALACAĞIMIZ, HANGİ MÜZİĞİ DİNLEYECEĞİMİZ, KİMİNLE NE ZAMAN SKYPE ÜZERİNDEN GÖRÜŞECEĞİMİZ, NEYİ SATIN ALACAĞIMIZ, HATTA TOPLUMSAL OLAYLARA KARŞI NE TEPKİ VERECEĞİMİZ BİLE İNTERNET ORTAMINDA ÜRETİLEN BÜYÜK VERİ YIĞINININ ETKİSİ ALTINDA. TABİ BUNU DAHA NET ANLAYABİLMEK İÇİN BİR KIYASLAMA YAPMAK GEREKLİ. 2002 YILINA KADAR DÜNYA ÜZERİNDE TOPLANAN VE İŞLENEBİLEN VERİNİN BÜYÜKLÜĞÜNÜN 2.2 MİLYAR GBYTE OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR. 2010 VE 2012 YILLARI ARASINDA YAPILAN ÖLÇÜM İSE BU BÜYÜKLÜĞÜN HER GÜN İÇİN 2.5 MİLYAR GBYTE’A ULAŞTIĞINI GÖSTERİYORDU. GELDİĞİMİZ NOKTADA İSE SADECE GOOGLE ARAMA MOTORU ARACILIĞI İLE SANİYEDE YAPILAN SORGULAMA SAYISI 2.2 MİLYON ADET VE BU SAYI HER GEÇEN GÜN ARTMAYA DEVAM EDİYOR. YANİ ORTADA GERÇEKTEN BİR VERİ MADENİ VAR. VERİ SAYISINDA VE VERİ MADENİ İÇERİSİNDE YAPILAN SORGULAMA SAYISINDA ÜSTEL LOGARİTMİK BAŞDÖNDÜRÜCÜ BİR BÜYÜME SÖZ KONUSU. 

TABİ VERİ VE İNTERNET KAVRAMLARI YAN YANA GELİNCE ÇOĞUMUZUN AKLINDA HEMEN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI VE ARAMA MOTORLARI CANLANDI BUNUN FARKINDAYIM AMA VERİYİ ELDE ETTİĞİMİZ ÇOK DAHA ÖNEMLİ KAYNAKLAR VAR. YİNE BİR ÖRNEKLE AÇIKLAMAK GEREKİRSE 1970’LERDE BİR UÇAĞIN MOTORUNDAN 20 CİVARINDA SENSÖR YARDIMIYLA VERİ ELDE EDİLİRKEN 1990 LARDA BU SAYI 300 CİVARINA, 2000’LERE GELİNDİĞİNDE İSE 1000 CİVARINA YÜKSELDİ. TABİKİ BU ELDE EDİLEN VERİLERİN ANALİZİ İLE DE UÇAK KAZALARININ SAYISINDA CİDDİ BİR AZALMA SÖZ KONUSU. AMERİKAN SİVİL HAVACILIK OTORİTESİNİN VERİLERİNE GÖRE 1997-2008 YILLARI ARASINDA ÖLÜMLE SONUÇLANAN UÇAK KAZALARININ SAYISINDA % 57 LİK BİR DÜŞÜŞ MEVCUT. ÇÜNKÜ UÇUŞ ESNASINDA YAKLAŞIK HER ONDA BİR SANİYEDE ELDE EDİLEN VERİNİN ANALİZİNE GÖRE MOTORUN EN VERİMLİ VE SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÇALIŞMASININ SÜRDÜRÜLEBİLMESİ SAĞLANIYOR. YANİ BAŞKA BİR DEĞİŞLE SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜVENLİ UÇAK YOLCULUĞUNUN ÖNÜNDEKİ RİSKLER SANİYENİN ONDA BİRİNDE ELDE EDİLİP ANALİZ EDİLEREK ANLAMLI BİLGİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR. 

SON BİRKAÇ YILDA ELDE EDİLEN TEKNOLOJİK GELİŞMELER DOĞRULTUSUNDA ARTIK HER YIL BİR ÖNCEKİ YILDAN İKİ KAT DAHA FAZLA TRANSİSTÖRÜ ENTEGRELERİN İÇERİSİNE YERLEŞTİREBİLİYORUZ. YANİ BASİT BİR İFADEYLE HER YIL BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE İKİ KAT DAHA HIZLI İŞLEM YAPMA KAPASİTESİNE ULAŞIYORUZ. 

TABİ UÇAK MOTORU GELİŞMENİN BOYUTUNU FARKETMEK ÜZERE ÇARPICI BİR ÖRNEK ANCAK HADİSE BUNDAN İBARET DEĞİL. ENDÜSTRİYEL MANADA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE ARTIK KÜÇÜK YA DA BÜYÜK HER İŞLETMENİN İÇERİSİNDE GERÇEK ZAMANLI VERİ ÜRETİLDİĞİNİ GÖREBİLİYORUZ. ÖRNEĞİN BİR GAZ TÜRBÜNÜN İZLEMEK İÇİN KULLANILAN 200 CİVARINDA SENSÖRDEN ELDE EDİLEN GÜNLÜK VERİNİN BOYUTU YAKLAŞIK 600 GBYTE SEVİYESİNDE. İŞTE TÜM BUNLARIN BİLEŞİMİ VERİ MADENİNİ YA DA GÜNCEL İFADESİYLE BİG DATA’YI OLUŞTURUYOR. KESİN OLAN ŞEY HER İŞLETME HATTA HER BİREY BU MİLYARLARCA GİGABYTE LIK VERİYİ HER GÜN OLUŞTURUYOR. ANCAK BU VERİLER HER ZAMAN YAPILANDIRILMIŞ VE ANLAMLI OLMAYABİLİR. ORTAYA ÇIKAN VERİNİN HACMİ, YOĞUNLUĞU VE ÇEŞİTLİLİĞİ BÜYÜK BİR KARMAŞA MEYDANA GETİRİYOR. 

YAPILAN BİR TAHMİN 2020 YILINA KADAR 50 MİLYAR CİVARINDA MAKİNENİN INTERNET ÜZERİNDEN BİRBİRİNE BAĞLANARAK HABERLEŞECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR. VE BU HABERLEŞME SEBEBİYLE ŞU AN HAYAL ETMEKTE ZORLANACAĞIMIZ BÜYÜKLÜKLERDE VERİ TRAFİĞİ SÖZ KONUSU OLACAK. NASIL DEĞERLENDİRECEĞİMİZİ BİLEMEDİĞİMİZ BİR VERİ YIĞINI İÇİNDE KAYBOLMAK ÇOK OLASI. EINSTEIN’IN DEDİĞİ GİBİ VERİ BİZE KENDİ BAŞINA BİLGİ VEREMEZ. BİLGİ HALİNE GELMESİ İÇİN MATEMATİKSEL OLARAK MODELLENMESİ VE SORGULANARAK ANLAMLI HALE GETİRİLMESİ GEREKLİDİR. HALEN ÜRETEBİLDİĞİMİZ VERİNİN SADECE %3 ’LÜK BİR BÖLÜMÜNÜ İŞLEYİP ANLAMLI HALE GETİREBİLİYORUZ. BU NOKTADA HER İŞLETMENİN ÖNCELİKLE KENDİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ TEMİN İÇİN ÜRETTİĞİ BU VERİYİ ANALİZ ETMESİ VE ANLAMLI HALE GETİREREK GERİ BESLEME YAPMASI GEREKİYOR. ARTIK HER İŞLETMENİN VERİ VE RİSK ANALİZİ KONUSUNA EĞİLMESİ VE YARINLARDA DA VAR OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ HAZIRLIKLARINI TAMAMLAMASI ZAMANIDIR. DEĞİLSE İŞLETMENİZİ TEMSİL EDEN SON NESİL OLMAYI KABUL ETMİŞSİNİZ DEMEKTİR. BENDEN HATIRLATMASI.

Sürdürülebilirlik için Veri İşleme ve Yönetimi
Başa dön